Regulamin wynagradzania

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

Zespołu Szkół w Drohiczynie

 

  Na podstawie art. 772 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. nr 24, poz. 141 ze zm.) ustala się regulamin wynagradzania pracowników zwany dalej "Regulaminem".

§ 1

Zakładowy regulamin wynagradzania, zwany dalej Regulaminem, ustala wynagrodzenie oraz świadczenia związane z pracą oraz warunki ich przyznawania w Zespole Szkół w Drohiczynie.

§ 2

Zakładowy Regulamin wynagradzania obejmuje wszystkich pracowników szkoły: nauczycieli oraz pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w Zespole Szkół w Drohiczynie na podstawie umowy o pracę, mianowania lub powołania.

§ 3

 Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują: wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

§ 4

Przed dopuszczeniem nowo zatrudnionego do pracy jego przełożony lub inna uprawniona osoba zaznajamia go z treścią Regulaminu, zaś oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem umieszcza się w jego aktach osobowych.

§ 5

1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie odpowiednie do rodzaju wykonywanej przez niego pracy, jego kwalifikacji i czasu pracy określone w umowie o pracę albo innej umowie stanowiącej podstawę nawiązania stosunku pracy, nie niższe jednak od minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679).

2. Gdy minimalne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ulegnie podwyższeniu tak, że przekroczy wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, nastąpi bezzwłoczna aktualizacja wysokości wynagrodzenia przysługującego takiemu pracownikowi do poziomu nie niższego niż minimalne.

§ 6

1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak stanowią k.p. lub inne przepisy prawa pracy.

2. Za czas niewykonywania pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, jeżeli był gotowy do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.

3. W czasie niezawinionego przez pracownika przestoju może mu być powierzona inna praca odpowiadająca jego kwalifikacjom. Pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania.

4. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za faktycznie wykonaną pracę.

5. Jeżeli w czasie przestoju zawinionego przez pracownika nie powierzono mu innej pracy, wynagrodzenie nie przysługuje.

NAUCZYCIELE

§ 7

1. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków przysługujących nauczycielom określone są w:

austawie z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudniania i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. z 2000 Nr 39 poz. 455 z późn. zm.)

b) Uchwale Nr XIV/104/2000 Rady Miejskiej w Drohiczynie z dnia 31 sierpnia 2000r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli , ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości , szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego z późn. zm. z dnia 28 listopada 2000 r.( Uchwała Nr XV/111/2000 Rady Miejskiej w Drohiczynie)

2. Zasady podziału specjalnego funduszu nagród i ich przyznawania określa Regulamin nagradzania nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji Zespołu Szkół w Drohiczynie .

 

PRACOWNICY NIE BĘDĄCY NAUCZYCIELAMI

§ 8

1. W Szkole obowiązuje czasowo-premiowy system wynagradzania .

§ 9

Pracownicy obsługi i administracji wynagradzani zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW z dnia 26 lipca 2000 r. w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 61 poz.708 z późn. zm.) zwanym dalej Rozporządzeniem oraz z Uchwałą Nr XV/115/2000 Rady Miejskiej w Drohiczynie z dnia 28 listopada 2000 r. w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania oraz określenia wartości 1 punktu w poszczególnych kategoriach zaszeregowania dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach podstawowych, oddziałach przedszkolnych, gimnazjum na terenie Miasta i gminy Drohiczyn.

§ 10

1. Tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników nie będących nauczycielami stanowi załącznik nr 1 do Uchwały Nr XV/115/2000 Rady Miejskiej w Drohiczynie z dnia 28 listopada 2000 r. będący załącznikiem nr 1 do niniejszego regulaminu wynagradzania.

2. Tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.

§ 11

1. Wysokość miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego jest ustalane z uwzględnieniem kategorii zaszeregowania (grupy wynagrodzenia) obowiązującej na zajmowanym stanowisku pracy.

2. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustala Dyrektor Zespołu.

3. Zmiana wysokości płacy zasadniczej może nastąpić w związku ze:

1) zmianą stanowiska pracy,

2) zmianą zakresu pracy na zajmowanym stanowisku, poszerzenie tego zakresu może spowodować jej wzrost, a zawężenie jej obniżenie,

3) zmianą stawek płac zasadniczych w tabeli płac,

4) istotnym podniesieniem kwalifikacji pracownika (z inicjatywy bądź za akceptacją pracodawcy).

§ 12

1. Pracownikom nie będącym nauczycielami, z tytułu świadczenia na rzecz zakładu pracy, przysługują poza wynagrodzeniem zasadniczym następujące składniki :

1)  dodatek za wysługę lat,

2)  dodatki za pracę:

a) w godzinach nadliczbowych

b) w porze nocnej

3)  nagrody jubileuszowe,

4) jednorazowe odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką

5) świadczenia pieniężne związane z pracą, określone w § 14.

 2. Pracownicy mogą otrzymywać dodatkowo następujące świadczenia :

1) premię uznaniowa przyznawaną zgodnie z regulaminem premiowania

2) nagrodę zgodnie z regulaminem nagradzania.

 § 13

Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych przysługuje dodatek funkcyjny określony wg załącznika nr 3 do rozporządzenia wymienionego w § 9 stanowiący załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu

§ 14

1. Pracownikom przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5%miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Do okresu pracy uprawniającego do dodatku, o którym mowa w ust. 1 wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy , od którego zależą uprawnienia pracownicze.

3. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

Dodatek za wysługę lat przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownikowi przysługuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

4. Dodatek za wysługę lat wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia i przysługuje:

1) od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

§ 15

1. Pracownikowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

1) za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,

2) za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,

3) za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,

4) za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,

5) za 40 lat pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego

6) za 45 lat pracy - 400 % wynagrodzenia miesięcznego.

2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, bez względu na sposób rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.

3. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.

4. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

5. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.

6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty.

7. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

8. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

9. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

§ 16

1. W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe.

2. Fundusz nagród może być podwyższony przez Dyrektora Szkoły w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia osobowe.

3. Zasady podziału funduszu nagród i ich przyznawania określa Regulamin nagradzania nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji Zespołu Szkół w Drohiczynie.

§ 17

1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) dwumiesięcznego wynagrodzenia - po 10 latach pracy

2) trzymiesięcznego wynagrodzenia - po 15 latach pracy

3) sześciomiesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy.

2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku i odprawy wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy , jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy , od którego zależą uprawnienia pracownicze.

3. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

§ 18

Pracownikowi przysługują, poza wynagrodzeniem zasadniczym i dodatkami, o których mowa w § 6 ust. 1, również inne, niżej wymienione świadczenia pieniężne związane z pracą:

1) świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy,

2) świadczenia należne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

3) odprawa pośmiertna,

4) zwrot kosztów poniesionych w czasie delegacji służbowych,

§ 19

Indywidualne wynagrodzenie pracownika jest objęte tajemnicą służbową.

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 20

W sprawach nie uregulowanych w Regulaminie stosuje się przepisy prawa pracy.

§ 21

Regulamin niniejszy został ustalony w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową .

§ 22

Regulamin zostaje zawarty na czas nieokreślony.

§ 23

Zmiana treści Regulaminu może nastąpić jedynie w formie pisemnej, w tym samym trybie, co jego ustanowienie, albo poprzez wydanie nowego regulaminu.

 

 

W uzgodnieniu: Dyrektor Zespołu Szkól w Drohiczynie

Metryka strony

Udostępniający: Dyrektor Zespołu Szkół w Drohiczynie

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Kosiński

Data wytworzenia: 2003-07-16

Wprowadzający: Marek Kosiński

Data wprowadzenia: 2009-01-27

Data modyfikacji: 2009-01-27

Opublikował: Marek Kosiński

Data publikacji: 2009-01-27