Regulamin Zakładowego Funduszu Swiadczeń Socjalnych

Regulamin

Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

w Zespole Szkół w Drohiczynie

I. Postanowienia ogólne

 

§ 1.

Podstawy prawne działalności socjalnej określają :

- ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych ( tekst jednolity Dz. U. 1996 r. Nr 70,poz.335 z późn. zm.)

- ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych ( Dz.U. Nr 55,poz.234 z późn .zm.)

- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela ( tekst jednolity Dz.U. Dz 1997 r. nr 56,poz.357 z późn.zm.)

- Rozporządzenie ministra Pracy i polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalenia przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na ZFŚS ( Dz.U.nr 43,poz.168)

 

§ 2

Ilekroć regulaminie jest mowa o:

- Szkole , rozumie się przez to Zespół Szkół w Drohiczynie,

- Funduszu, rozumie się przez to zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych,

- Odpis podstawowy, rozumie się przez to 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

 

§ 3

Coroczny odpis podstawowy tworzy się z :

  1. Odpisu dla pracowników pedagogicznych w wysokości 8 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe.

  2. Odpisu dla pracowników nie będących nauczycielami w wysokości odpisu podstawowego  

  3. Odpisu dla emerytów i rencistów byłych nauczycieli w wysokości 5 % pobieranych przez nich emerytur i rent, 

  4. Odpisu dla emerytów i rencistów ( nie będących nauczycielami) w wysokości 6,25 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej roku poprzednim lub w II półroczu roku poprzedniego , jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą 

§ 4

Fundusz zwiększa się o ;

- darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych;

- odsetki od środków Funduszu przechowywanych na rachunkach bankowych i rachunkach lokat terminowych, odsetki naliczone od nieterminowych wpłat;

- wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe;

- inne środki np.: kary porządkowe udzielane pracownikom na podstawie przepisów

Kodeksu pracy;

- wierzytelności zlikwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego - czyli nie spłacone jeszcze pożyczki i nie rozliczone do końca inne należności z lat poprzednich.

 

§ 5

Odpisy i zwiększenia tworzą jeden Fundusz.

 

§ 6

Podstawą gospodarowania Funduszem jest roczny plan finansowy stanowiący załącznik do niniejszego regulaminu.

 

§ 7

Regulamin , roczny plan finansowy, sprawozdanie z realizacji planu finansowego za rok ubiegły oraz wszelkie załączniki i zmiany regulaminu wymagają uzgodnienia z organizacjami związkowymi działającymi zna terenie szkoły.

 

§ 8

  1. Środkami Funduszu administruje dyrektor szkoły. 

  2. Decyzje w sprawie przyznania świadczeń ze środków Funduszu wymagają uzgodnienia z organizacjami związkowymi działającymi na terenie szkoły. 

  3. W przypadku wnioskowania o przyznanie świadczeń niezgodnie z Ustawą o ZFŚS oraz niniejszym regulaminem dyrektor ma obowiązek wstrzymania realizacji podmiotowego świadczenia 

  4. Odpowiedzialność za gospodarowanie środkami Funduszu ponosi dyrektor szkoły. 

  5. Organem opiniodawczym i doradczym dyrektora szkoły w sprawach udzielenia świadczeń z ZFŚS jest powołana przez dyrektora w porozumieniu ze związkami zawodowymi i radą pedagogiczną na okres trzech lat komisja socjalna. 

§ 9

  1. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. 

  2. Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

     

 

II. Osoby uprawnione do świadczeń

 

§ 10

1.Do korzystania ze świadczeń funduszu uprawnieni są:

  1. Pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania, umowy o pracę na czas nieokreślony i określony.

  1. Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych, nauczyciele przebywający na urlopach zdrowotnych oraz nauczyciele przeniesieni w stan nieczynny.

  1. Emeryci i renciści byli pracownicy, dla których szkoła była ostatnim miejscem pracy poprzedzającym pobranie świadczenia emerytalnego lub rentowego. 

  2. Pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków w wieku do lat 18, a jeżeli kształcą się w szkole, do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat ( nie dotyczy dzieci uczących się w szkołach dla dorosłych i zaocznych) , osób uprawnionych w § 10 pkt.1,2 i 3.

  3. Osoby wymienione w pkt. 4 będące inwalidami I i II grupy bez względu na wiek. 

  4. Współmałżonkowie i dzieci po zmarłym pracowniku, emerycie lub renciście, pobierające z tego tytułu rentę rodzinną. 

  5. Współmałżonkowie osób uprawnionych wymienionych w § 10 pkt.1,2,i 3 bez względu na fakt , czy pozostają oni w stosunku pracy , czy nie.

     

2. Nowo zatrudniony pracownik może ubiegać się o drobne ulgi i świadczenia finansowane z Funduszu, o pomoc losową, w tym o pomoc niezbędną na usunięcie skutków klęsk żywiołowych- od pierwszego dnia zatrudnienia, natomiast o dopłaty do wypoczynku i na leczenie sanatoryjne oraz o pomoc na cele mieszkaniowe - dopiero po przepracowaniu w zakładzie co najmniej 1 rok.

 

III. Przeznaczenie funduszu 

§ 11

Fundusz przeznaczony jest na dofinansowanie :

- różnych form krajowego wypoczynku urlopowego dla osób uprawnionych;

-dofinansowania udziału osób uprawnionych w imprezach kulturalnych , oświatowych, sportowych i rekreacyjnych;

- pomocy materialnej w formie rzeczowej dla osób uprawnionych;

- bezzwrotnej pomocy finansowej lub rzeczowej dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej;

- pomocy w formie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe;

- krajowych wczasów profilaktyczno- leczniczych, pobytu w krajowym sanatorium na leczeniu lub rekonwalescencji.

- finansowanie imprez okolicznościowych dla dzieci z okazji Dnia Dziecka i Świąt Bożego Narodzenia(choinka) oraz upominków dla pracowników odchodzących na emeryturę lub rentę.

 

§ 12

  1. Dofinansowanie wypoczynku urlopowego polega na :

     

1) wypłacie świadczenia urlopowego dla nauczycieli zgodnie z art. 53 Karty Nauczyciela ( nauczyciele nie korzystają z dofinansowania do wypoczynku we własnym zakresie );

2) wypłacie dofinansowania wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie tzw. „wczasy pod gruszą” dla pracowników nie będących nauczycielami, emerytów i rencistów byłych pracowników szkoły, dzieci wymienionych w § 10 pkt. 4 i osób wymienionych w § 10 pkt. 5,6 i 7; ( zgodnie z tabelą dofinansowania)

  1. Dofinansowanie do udziału osób uprawnionych w imprezach kulturalnych, oświatowych, sportowych i rekreacyjnych polega na ;

     

-dofinansowaniu wycieczek organizowanych przez szkołę w czasie wolnym od pracy;

-dofinansowaniu do biletów na spektakle teatralne, seansów filmowych lub innych imprez kulturalnych lub sportowych dla osób uprawnionych w przypadku organizowania tego typu imprez przez szkołę dla jej pracowników,

-mikołajkowe lub gwiazdkowe paczki o jednakowej wartości dla dzieci osób uprawnionych od 1 roku do ukończenia Gimnazjum nie dłużej jednak niż do ukończenia 16 lat.

  1. Dofinansowanie rzeczowych świadczeń dla pracowników oraz emerytów i rencistów byłych pracowników w postaci bonów towarowych nie wymiennych na pieniądze.

     

4.. Pomoc materialna w formie rzeczowej dla osób uprawnionych polega na pomocy materialnej dla pracowników oraz emerytów i rencistów byłych pracowników w formie paczek żywnościowych .

5. Bezzwrotna pomoc finansowa dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej , losowej lub dla osób przebywających na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( pobyt w szpitalu ponad 2 tygodnie lub ponad miesięczne zwolnienie lekarskie) polega na przyznaniu bezzwrotnej zapomogi finansowej.

6. Pomoc w formie pożyczek na cele mieszkaniowe :

  • budowę budynku mieszkalnego 

  •  wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej

  •  zakup budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

  •  nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkaniowe

  •  przebudowę strychu albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne

  •  wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym

  •  remont i modernizację budynku mieszkalnego lub bloku mieszkalnego.

     

 

IV. Zasady przyznawania świadczeń z Funduszu

 

§ 13

Świadczenia finansowe z Funduszu nie mają charakteru roszczeniowego.

 

§ 14

Wysokość pomocy finansowej zależy od ilości środków zgromadzonych na rachunku Funduszu oraz kwot przeznaczonych na finansowanie poszczególnych celów zapisanych w rocznym preliminarzu wydatków. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na świadczenia środki przyznane osobom uprawnionym mogą być wypłacane w dwóch lub więcej ratach a termin ich wypłacania może ulec opóźnieniu.

 

§15.

Pierwszeństwo w przyznaniu świadczenia z funduszu jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

 

§16.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest wypłacane zgodnie z art.53 pkt.1a Ustawy - Karty Nauczyciela.

Uprawnieni do korzystania ze świadczenia urlopowego są nauczyciele:

  • czynni, 

  • nieczynni 

  • przebywający na urlopie wychowawczym i zdrowotnym 

  • przebywający leczeniu szpitalnym lub zwolnieniu lekarskim

     

Dla pozostałych osób dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie jest wypłacalne w wysokości ustalonej wg tabeli stanowiącej załącznik nr 1

 

§17.

Emeryci i renciści - byli pracownicy, którzy w danym roku byli zatrudnieni na umowę o pracę w charakterze nauczyciela otrzymują świadczenie urlopowe w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zatrudnienia i okresu pracy zgodnie z art. 53 pkt. 1a Ustawy - Karta Nauczyciela.

 

§18.

 

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli oraz dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą" ( urlop musi trwać nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych) przysługuje jeden raz w roku i jest wypłacane do końca sierpnia każdego roku w miarę posiadanych środków.

 

§20. 

Dofinansowanie imprez kulturalnych , oświatowych, sportowych i rekreacyjnych przysługuje osobom wymienionym w §10.wg tabeli dofinansowania stanowiącej załącznik nr 1.do niniejszego regulaminu.

§21.

Osobami uprawnionymi do pomocy w formie rzeczowej są osoby wymienione w § 10 ust.1, 2, 3. Wysokość pomocy jest uzależniona od sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej wg tabeli dopłat stanowiącej załącznik nr 1.do niniejszego regulaminu. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów w rodzinie .Wzór wniosku -zał. Nr 2

 

Za dochody przyjmuje się wszelkie dochody osób wspólnie zamieszkujących i wspólnie gospodarujących podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o kwotę świadczonych na rzecz dzieci alimentów ustalonych przez sąd; alimenty otrzymywane - zwiększają dochód . Za dochód z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności przyjmuje się dochód w wysokości nie niższej niż zadeklarowany przez osiągający te dochody kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego - kwoty nie niższe od najniższej podstawy wymiaru składek obowiązujących osoby ubezpieczone. Dochód z gospodarstwa rolnego to dochód w przeliczeniu na 1 ha przeliczeniowy ogłaszany przez MPiPS razy ilość tych ha. 

Przez dochód na osobę w rodzinie rozumiemy - dochód rodziny podzielony przez liczbę osób w tej rodzinie.

Wysokość świadczenia lub bonu jest uzależniona od osiągniętego dochodu i ustalana każdorazowo w planie finansowym na dany rok kalendarzowy. 

 

§23

 

  1. Osobom uprawnionym wymienionym w § 10 ust.1, 2 i 3 znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej lub losowej przysługuje bezzwrotna pomoc finansowa lub rzeczowa. Za zdarzenie losowe uznaje się: chorobę połączoną z dużymi wydatkami, wypadek, powstałą stratę w wyniku udokumentowanej kradzieży, pożaru lub zalania mieszkania oraz innych osobistych wypadków losowych.

     

  1. Osoba ubiegająca się o w/wym zapomogę składa wniosek i oświadczenie o osiąganych dochodach przypadających na 1 członka rodziny/g załączonego wzoru (załącznik nr 3), w którym uzasadnia konieczność ubiegania się o świadczenie. przypadających na 1 członka rodziny .

     

 

§24

1.Osobami uprawnionymi do otrzymania zwrotnej pomocy finansowej na cele mieszkaniowe są wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania lub na czas nie określony.

2. Na budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub zakup budynku mieszkalnego udziela się pożyczki do wysokości 10.000 zł.

3. Na remont, modernizację, nadbudowę, przebudowę i wykończenie mieszkania, domu udziela się pożyczki do wysokości 5.000 zł.

Pożyczka na cele mieszkaniowe jest przyznawana na warunkach pomocy zwrotnej - pożyczka.

Spłatę rat można zawiesić na wniosek pożyczkobiorcy na okres max 6 miesięcy.

4. Pożyczka udzielona na cele mieszkaniowe wymaga poręczenia przez 2 żyrantów, którzy są zatrudnieni w szkole na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nie określony. Jeden gwarant może poręczyć maksymalnie 2 pożyczki.

5. Czas spłaty pożyczki określa się od 2 do 4 lat. Pożyczki są oprocentowane w wysokości 3 % w skali roku. Spłata pożyczki następuje wg zasad określonych w umowie zawartej pomiędzy pożyczkobiorcą a zakładem pracy.

6. O przyznaniu pożyczki na cele mieszkaniowe decyduje kolejność składanych wniosków. W szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych można przyznać pożyczkę poza kolejnością.

Wzór wniosku stanowi załącznik nr 4. 

7. Podstawę przyznania pożyczki stanowi umowa zawarta z osobą ją otrzymującą, w której określa się wysokość pożyczki, warunki jej dzielenia tj. okres spłaty, ilość i wysokość rat oraz rodzaj zabezpieczenia w postaci 2 żyrantów. Wzór umowy stanowi załącznik nr 5

8. O powtórne przyznanie pożyczki może się ubiegać osoba uprawniona po spłacie poprzedniej pożyczki.

9. Nie spłacona pożyczka podlega natychmiastowej spłacie wraz z odsetkami w przypadku:

  • porzucenia pracy przez pożyczkobiorcę 

  • rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy z winy pracownika w trybie art. 52 Kodeksu Prawa. 

  • wykorzystania pożyczki na inny cel niż w umowie.

     

W pozostałych przypadkach rozwiązania umowy o pracę spłata pożyczki następuje w terminach i ratach określonych w umowie

10. W razie zaprzestania spłat pożyczki przez pożyczkobiorcę zobowiązania spłat przenosi się na solidarnie na poręczycieli.

11. Pożyczka nie spłacona przez zmarłego pożyczkobiorcę nie podlega spłacaniu przez poręczycieli. Pozostałej kwoty zadłużenia dochodzić się będzie u spadkobiercy zmarłego lub w przypadku ciężkiej sytuacji ulega umorzeniu.

 

 

V. POSTANOWIENIA UZUPEŁNIAJĄCE I KOŃCOWE

 

 

§25

Wnioski o przyznanie pomocy na cele mieszkaniowe będą rozpatrywane w miarę ich spływu w zależności od potrzeb i środków finansowych.

 

§26

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej lub rzeczowej będą rozpatrywane w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

 

§27 

Postanowienia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych winny być podane do wiadomości osobom uprawnionym do korzystania z funduszu.

 

§28

1.Pracownik ma prawo odwołać się do dyrektora lub związków zawodowych w sprawie swojego świadczenia , składając w ciągu 7 dni od daty podjęcia decyzji o nie przyznaniu świadczenia podanie o ponowne rozpatrzenie wniosku, zwracając uwagę na naruszenie regulaminu.

2. Dyrektor szkoły w terminie 14 dni rozpatruje wniosek i po zasięgnięciu opinii komisji socjalnej podejmuje ostateczną decyzję . Powiadamia o niej wnioskodawcę.

§29

Wzory wniosków o udzielenie świadczeń z funduszu, umów o pożyczkę na cele mieszkaniowe oraz oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów stanowią załączniki do regulaminu.

§30

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Zespole Szkół w Drohiczynie obowiązuje od dnia .................................

 

W uzgodnieniu z przedstawicielami: Zatwierdzam

ZNP -

NSZZ " SOLIDARNOŚĆ" -

Metryka strony

Udostępniający: Dyrektor Zespołu Szkół w Drohiczynie

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Kosiński

Data wytworzenia: 2003-07-16

Wprowadzający: Marek Kosiński

Data wprowadzenia: 2009-01-27

Data modyfikacji: 2009-01-27

Opublikował: Marek Kosiński

Data publikacji: 2009-01-27